Strefa biologii

16. maj 2014
4/BCH
dr Janusz Kupryjanowicz

Liczba godzin dydaktycznych: 45 (15h wykładów, 30h warsztatów/ćwiczeń laboratoryjnych )

Celem kursu jest nauczenie obserwowania i dokumentowania przyrody przez obiektyw aparatu fotograficznego w tym, fotografowania roślin i dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku zgodnie z obowiązującym prawem i zasadami etyki oraz fotografowania organizmów małych (makrofotografia) i bardzo małych ( mikrofotografia).

Celem kursu jest nauczenie przygotowania wykonanych fotografii do publikacji i druku.

Wykład (15 godzin)

1. Podstawy fotografii przyrodniczej (m.in. dobór aparatu i obiektywów, dodatkowy sprzęt).
  2. Zasady prawne i etyczne w fotografii przyrodniczej.
  3. Komponowanie obrazu (m.in. głębia ostrości, perspektywa, dobór obiektywów, barwa, wybór pora dnia i roku).
  4. Cyfrowa obróbka obrazu: obróbka obrazów (fotografii) bezstratnych (RAW), wybrane zagadnienia z obróbki obrazów w programie Adobe Photoshop (opcjonalnie Corel PhotoPaint) - kadrowanie, maski,  klonowanie, efekty, korekcja obrazu (m.in. balans bieli, jasność, kontrast, wyostrzanie, usuwanie skaz).
  5. Wybrane dziedziny fotografii przyrodniczej:
    • makrofotografia;
    • mikrofotografia;
    • fotografia ptaków i ssaków (m.in kamuflaż, ukrycia, podchody, wabienie).

Warsztaty/ćwiczenia laboratoryjne (30 godzin)

1. Zajęcia plenerowe z makrofotografii
  2. Zajęcia plenerowe z fotografii ptaków i ssaków
  3. Zajęcia laboratoryjne z mikrofotografii w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy
  4. Obróbka zdjęć w programie Adobe Photoshop (opcjonalnie Corel PhotoPaint) w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy

• zdobędą wiedzę dotyczącą zasad prawnych i etycznych obowiązujących fotografa przyrody oraz podstawowych zasad komponowania i tworzenia cyfrowego obrazu fotograficznego;
  • zdobędą umiejętności wykonywania poprawnych fotografii obiektów małych (makrofotografia) i bardzo małych (mikrofotografia);
  • zdobędą umiejętności fotografowania roślin i dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku;
  • zdobędą podstawowe umiejętności związane z obróbką i edycją cyfrowych obrazów fotograficznych.

samodzielnie wykonany zestaw fotografii o tematyce związanej z treścią zajęć egzamin pisemny (test) z wykładów.

Rezerwuj kurs: Fotografia przyrodnicza