Strefa języków

Piszemy po francusku w życiu codziennym, w szkole i pracy

7. październik 2014
5/JO
mgr Ewa Parfieniuk

Kurs jest skierowany do osób, które uczyły się już języka francuskiego (poziom A1+/A2) a chciałyby doskonalić swoją znajomość języka i pogłębić posiadane umiejętności szczególnie z zakresu pisania i redagowania takich tekstów użytkowych formalnych, takich jak CV, list motywacyjny, oferta / ogłoszenie, list prywatny i oficjalny (podanie, prośba, reklamacja), mail, pocztówka z wakacji oraz tekstów twórczych (opowiadanie, opis miejsca, osoby, wydarzeń, recenzja, rozprawka, wypowiedź na forum internetowym). Propozycja ta może być szczególnie interesująca dla osób przygotowujących się do zdawania matury z języka francuskiego (poziom podstawowy i rozszerzony).

Zajęcia są prowadzone na podstawie autorskiego programu zawierającego m.in. tak zwane dokumenty autentyczne, przykładowe teksty różnego typu, ćwiczenia weryfikujące zrozumienie i utrwalające poznawane struktury językowe oraz tematy do redagowania różnych form tekstu pisanego.

Program całości kursu obejmuje następujące formy tekstu pisanego (do wyboru):

1. CV i list motywacyjny;
  2. Korespondencja prywatna: pocztówka, mail, list;
  3. Zaproszenia oficjalne i prywatne i odpowiedź na zaproszenie;
  4. Listy oficjalne: podanie, prośba, reklamacja, skarga;
  5. Ogłoszenie i oferta kupna sprzedaży, wymiany.
  6. Rozprawka;
  7. Opis osoby, miejsca, przedmiotu;
  8. Opis wydarzeń, relacja (opowiadanie);
  9. Recenzja filmu, koncertu, książki;
  10. Wypowiedź polemiczna na forum internetowym;

W trakcie kursu słuchacze poprzez ćwiczenia praktyczne (czytanie ze zrozumieniem przykładowych tekstów, utrwalenie poznawanych struktur i wyrażeń oraz ćwiczenia redakcyjne) opanują umiejętność samodzielnego pisania własnych poprawnych pod względem gramatycznym i stylistycznym tekstów zgodnych z przyjętymi w krajach francuskojęzycznych normami kulturowymi.

Z uwagi na typy omawianych i ćwiczonych form tekstów, kurs może szczególnie zainteresować maturzystów przygotowujących się do zdawania matury pisemnej z języka francuskiego.

Aktywne i systematyczne uczestnictwo w zajęciach, bieżąca kontrola postępów w przyswajaniu materiału (ocenianie ciągłe).

Rezerwuj kurs: Piszemy po francusku w życiu codziennym, w szkole i pracy