Strefa maturzysty

9. listopad 2015
5/MA
mgr Marta Białobrzeska / prof. dr hab. Jarosław Ławski

Nowa formuła matury z polskiego - przygotowanie licealistów do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w nowej formule.

1. Połączenie pracy z konkretnymi zadaniami (tekstami) z powtórzeniem wiadomości z zakresu historii i teorii literatury (określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadgimnazjalnych).
  2. Praca z wybranymi tekstami  w celu kształcenia umiejętności tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej, w której od ucznia wymaga się:
    • zrozumienia załączonego do tematu wypracowania tekstu k tekstu historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego albo krytycznoliterackiego;
    • określenia głównego problemu przedstawionego w tekście;
    • rozważenia i oceny rozwiązania problemu, który przedstawił autor tekstu;
    • odwołania się do załączonego tekstu oraz innych, wybranych przez ucznia tekstów kultury;
    • przygotowania wypowiedzi pisemnej (w formie rozprawki lub szkicu.
  3. Praca z wybranymi tekstami w celu kształcenia umiejętności analizy i interpretacji porównawczej tekstów literackich (lirycznych, epickich lub dramatycznych), w tym ćwiczenia w celu ustaleń dotyczących np.:
    • elementów sytuacji komunikacyjnych dostrzeżonych w utworach;
    • kompozycji tekstów oraz ich funkcji;
    • cech stylu wypowiedzi i użytych w nich środków językowych oraz ich funkcji;
    • dosłownych i niedosłownych znaczeń poszczególnych elementów utworów, zwłaszcza metaforycznych, alegorycznych i symbolicznych;
    • przynależności gatunkowej tekstów;
    • kreacji świata przedstawionego (w tym funkcji motywów literackich w przedstawionych tekstach).

• umiejętność dokonywania interpretacji porównawczej utworów literackich;
  • umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (rozprawki lub szkicu), wymagającej odniesienia się do tekstu historycznoliterackiego, albo teoretycznoliterackiego, albo krytycznoliterackiego;
  • wykorzystanie wiedzy z zakresu teorii i historii literatury na drodze tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Rezerwuj kurs: Matura 2016 z języka polskiego POZIOM ROZSZERZONY – Kurs przygotowawczy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (30 h)