Strefa pedagogiki

19/PiP
mgr Karol Kowalczuk

Liczba godzin dydaktycznych: 15

Kurs jest adresowany do przedstawicieli sektora edukacyjnego (nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pedagogów);

Cele:

• przekazanie nauczycielom i pedagogom wiedzy dotyczącej zachowań ich uczniów w Internecie, zjawisk, które mogą mieć wpływ na ich bezpieczeństwo;
  • przedstawienie możliwości reagowania na niepokojące zjawiska w przestrzeni wirtualnej.

1. Różne rodzaje aktywności uczniów w przestrzeni wirtualnej;
  2. Niebezpieczeństwa czyhające na nieświadomych użytkowników w Internecie;
  3. Ochronie prywatności uczniów w sieci;
  4. Reagowanie dorosłych na sytuacje przemocy i nadużyć w stosunku do dzieci i młodzieży;
  5. Rola nauczycieli i rodziców w kształtowaniu umiejętności świadomego korzystania z Internetu;
  6. Wirtualny świat – bezpieczna edukacja, komunikacja, rozrywka.

Współcześnie Internet dla uczniów stanowi naturalną przestrzeń edukacyjną, komunikacyjną i rozrywkową. Bardzo często młodzi odbiorcy wykazują znacznie wyższy poziom wiedzy o świecie wirtualnym niż ich wychowawcy i rodzice. Nie powinno to dziwić, ponieważ jest  to niemal ich naturalne środowisko wzrastania. W związku z tym nauczyciele i rodzice nie powinni stronić od poznania wirtualnego świata, w którym ich dzieci spędzają coraz więcej czasu. Na dorosłych, zwłaszcza na wychowawcach, spoczywa obowiązek pokazania jak w prawidłowy sposób powinno się korzystać z zasobów sieci i jak unikać niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Dzięki tej wiedzy dorośli lepiej poznają i zrozumieją świat, w którym przebywają ich dzieci, ale również w razie potrzeby będą w stanie udzielić im niezbędnego wsparcia.

Test sprawdzający wiedzę uczestników.

Rezerwuj kurs: Bezpieczny Internet