Strefa prawa

Określanie i pobór opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

29. kwiecień 2014
14/PR
dr Rafał Dowgier

W pierwszej części szkolenia zaprezentowane zostaną podstawowy prawne poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W części drugiej analizie poddane zostaną uchwały w sprawach z zakresu opłaty śmieciowej, ze szczególnym uwzględnieniem w tym zakresie rozstrzygnięć sądów administracyjnych oraz regionalnych izb obrachunkowych.

Trzecia część szkolenia to analiza od podstaw, krok po kroku problematyki określania w drodze decyzji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz postępowania z nadpłatą powstałą w tej opłacie. Ponadto przedstawione zostaną zagadnienia związane ze stosowaniem ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w zakresie przedmiotowej opłaty oraz doręczeniami pism w postępowaniu podatkowym.

I. Rodzaje opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

II. Uchwały w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz regionalnych izb obrachunkowych.

III. Deklaracja w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako podstawa do poboru opłaty:

1. Kto ma obowiązek składania deklaracji dotyczącej opłaty śmieciowej, szczególnie w przypadku spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych?
  2. Jak powinno wyglądać składanie deklaracji w przypadku nieruchomości stanowiących przedmiot współwłasności lub współposiadania?
  3. Czy w deklaracji można wykazać opłatę należną od kilku nieruchomości?
  4. Za jaki okres należy naliczyć i wskazać w deklaracji kwotę opłaty śmieciowej?
  5. Czy można korygować deklaracje dotyczące opłaty śmieciowej?
  6. W jakich przypadkach należy składać nowe deklaracje?

IV. Jak poprawnie przeprowadzić postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?:

1. Kiedy wydawana jest decyzja o wysokości opłaty?
  2. Jakie są konsekwencje uchylenia art. 6p ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, który przewidywał wydawanie decyzji o wysokości zaległości z tytułu opłaty śmieciowej?
  3. Wszczęcie postępowania w sprawie określenia opłaty śmieciowej - forma, data wszczęcia.
  4. Postępowanie dowodowe związane z określeniem opłaty:
    • jak wzywać właścicieli nieruchomości do składania wyjaśnień;
    • przesłuchanie środka jako dowód w postępowaniun;
    • dowody z dokumentów, np. przestawianych przez firmy odpowiedzialne za odbiór odpadów;
    • szacowanie ilości odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze jako podstawa wydania decyzji określającej;
    • dowód z oględziń nieruchomości;
  5. Obowiązek prowadzenia metryki sprawy w związku z postępowaniami w zakresie określenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  6. Obowiązek zapewnienia dostępu do akt sprawy przed wydaniem decyzji.
  7. Jak powinna wyglądać prawidłowa decyzja określająca wysokość opłaty:
    • za jaki okreś wydawane sa tego rodzaju decyzje;
    • jakie elemety powinna zawierać decyzja określająca na kogo wystawia się decyzje w przypadku współwłasności;
    • czy kwota opłaty podlega zaokrągleniu;
  8. Terminy do załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym i skutki ich naruszenia.
  9. Doręczenia decyzji innych pism procesowych w świetle regulacji Ordynacji podatkowej.

V. Odsetki za zwłokę jako konsekwencja powstania zaległości w opłacie za gospodarowania odpadami komunalnymi

1. Ile wynoszą odsetki od zaległości podatkowych i za jaki okres są naliczane?
  2. Kto oblicza odsetki?
  3. W jakich sytuacjach organ odstępuje od naliczania odsetek?

VI. Postępowanie związane z nadpłatami w opłacie śmieciowej

1. W jakiej formie określić nadpłatę?
  2. Decyzje określające a decyzje stwierdzające nadpłatę.
  3. Kiedy możliwy jest zwrot nadpłaty bez wydawania decyzji?
  4. Zaliczanie nadpłat na poczet zobowiązań i zaległości podatkowych w podatkach i opłatach lokalnych.
  5. Forma, w jakiej zwraca się nadpłatę.

VII. Jakie kroki należy podjąć w przypadku złożenia odwołania od decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

1. Obowiązek ustosunkowania się do zarzutów podniesionych w odwołaniu.
  2. W jakim terminie należy przekazać odwołanie wraz z aktami sprawy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego?
  3. Czy organ może samodzielnie zmienić decyzję w skutek uwzględnienia zarzutów podniesionych w odwołaniu?

VIII. Indywidualne konsultacje

Słuchacze:

• poznają systematykę oraz przepisy ustaw o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie w jakim dotyczy ona opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
  • poznają orzecznictwo sądów administracyjnych i rozstrzygnięcia regionalnych izb obrachunkowych z ww. zakresu;
  • udoskonalą umiejętność wykładni (interpretacji) przepisów prawa;
  • zdobędą praktyczną wiedzę umożliwiającą rozwiązanie praktycznych problemów związanych z poborem i określaniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Warunkiem ukończenia kursu jest:

• udzielenie przynajmniej 51% prawidłowych odpowiedzi w teście, który weryfikuje wiedzę z zakresu przedstawionego na spotkaniach;
  • przygotowanie projektu decyzji w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Rezerwuj kurs: Określanie i pobór opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi